جايگاه گيلان در جدول وقوع قتل

براساس پژوهشي كه توسط معاونت اجتماعي وزارت كشور وقت طي سالهاي 75 الي 81 انجام گرفته، استان گيلان پس از اردبيل كمترين آمار وقوع قتل را نسبت به جمعيت استاني در كشور به خود اختصاص داده است.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

براساس همين پژوهش در سيستان و بلوچستان به طور ميانگين سالانه 188 قتل رخ ميدهد كه با توجه به جمعيت آن بالاترين نرخ را در كشور دارا مي باشد. ميانگين سالانه قتل در استان تهران 230 فقره است كه در ميانه هاي جدول قرار مي گيرد.
هرچند يكي از دلايل بالا بودن ميزان قتلها در سيستان و بلوچستان مربوط به ماهيت انتقام جويانه و مسايل مربوط به قاچاق و درگيريهاي قومي و 10 درصد از وقوع قتلها در تهران نيز از سوي اتباع افغاني ذكر شده كه گيلان از اين مسايل بدور است اما بي گمان بالا بودن سطح تحمل در گيلان را بايد يكي از عوامل امن بودن اين استان از نظر وقوع قتل برشمرد.امري كه باعث گرديده تا وقوع انواع قتلها در آن به حداقل برسد و براين اساس سنتي تر بودن جامعه اردبيل و به هم پيوستگي شديدتر مردم اين استان را نيز مي توان از دلايل داشتن جايگاه كمترين آمار وقوع قتل به نسبت جمعيت در ميان استانهاي كشور دانست.
پايين بودن ميانگين آمار وقوع قتل در گيلان يك شاخص مطلوب است. شاخصي كه نشان ميدهد هنوز بسياري از استانداردها در گيلان مورد توجه عمومي قرار مي گيرند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

البته اين خبر باشنيدن اينکه خود صومعه سرا در سالهای اخير از نظر خودکشی در کشور متداولاْ مقام اول و دوم را داشته کمی نا اميد کننده به نظر ميرسد.

مثل اينکه مردم اين قسمت از ايران تحمل پذيری نسبت به خودشون از تحمل پذيری نسبت به ديگران کمتره.

ــــــــــــــــــــــــــــــــ

در پايان با توجه به نگاهی گذرا نسبت به وضعيت بيکاری ومسايل اجتماعی متفرقه که در اين استان و بخصوص در اين شهرستان وجود دارد وضعيت ياد شده چندان غير طبیعی به نظرنميرسد ...که حتی جای بسی اميدواری هم دارد.

 ــــــــــــــــــــ

 

questionb.gif

 

حمله به سایت صومعه سرا 

 

    وزیر امنیت ملی روسیه یکبار دیگر سایت صومعه سرا را تهدید کرد .گفتنی است از زمان شروع بکار این سایت و روشنگریهای آن متداولاً مورد تهدید بیگانگان قرار گرفته است. و طبق آخرین اقدامات علیه مدیر سایت ایشان به همراه تنی چند از همکلاسیهای دانشگاه  مورد هدف حمله اسید پاشهای تهران در یکی از خیابانهای معروف تهران قرار گرفتند . که با هشیاری تنی چند از همکلاسیها موفق به انجام کامل عملیات نشدند و در این حمله مدیر سایت مجروح شدند شایان ذکر است که در این حمله نا جوانمردانه چند تن از بچه های کلاس کشته و چند نفر نیز به شدت زخمی شدند. که البته این باعث کم شدن فعالیتهای سایت نخواهد شد.

 

 

در این باره و پس از حمله اسید پاشها تنی چند از خبر نگاران این سایت از همکاری با سایت  سر باز زدند که گفتنی است  به همین خاطر سایت صومعه سرا به زودی اقدام به استخدام رسمی خبرنگار از میان جوانان متعهد با حقوق عالی مینماید.

 

هم اکنون تعداد خبرنگاران سایت به شرح زیر میباشد.(البته به دلایل امنیتی فعلاً از نام بردن اعضا خوداری مینماییم)

 

صومعه سرا: ۶ نفر

رشت: 2 نفر

تهران : 3 نفر

بین المللی (مقر:کانادا) :1 نفر

 

 

/ 0 نظر / 26 بازدید